eGNOSIS


 

Moja konstrukcja złącza kopuły Fullera

Wojciech Rogowski

 

Jestem konstruktorem. Opracowałem i zgłosiłem do opatentowania w Polsce i PCT bardzo proste i uniwersalne złącze budowlane węzłów KOPUŁY FULLERA, pozwalające wykonywać szkielety stalowe i drewniane.  

Poniżej przedstawiam rysunki elementów złącza. Można je wykonać ze stali (spawane) lub aluminium (odlew). Posiadają znaczną sztywność i wytrzymałość. Mogą być stosowane zarówno do łączenia elementów stalowych, aluminiowych i drewnianych (wzmocnionych blachami nakładkowymi w miejscach połączenia).

Promień sfery jest regulowany przez zmianę długości prętów. Komplet złączy umożliwia wykonanie kopuł o rozpiętości do maksymalnej warunkowanej stanem granicznym wytrzymałości złącza. Pokrycie konstrukcji stanowią dwa rodzaje trójkątów, co ułatwia jej obudowę. Ten rodzaj budowli umożliwia opracowanie obliczeń systemowych.

Generalnie w oparciu o wskazaną metodę konstruowania złączy w węzłach można projektować komputerowo dowolną geometrię powłok podzielonych na trójkąty.

Jeżeli otwory wykona się we wszystkich ściankach bocznych złącza - można wówczas wykonać małą kopułę Fullera z samych złączy poprzez połączenie ich śrubami.

W najbliższej przyszłości będę próbował skonstruować prototyp kopuły opartej o mojego pomysłu złącze.

 

© Copyright text and drawings of the project by Wojciech Rogowski.

powrót do strony planów kopul i elem. konstrukc.    powrót do strony eGNOSIS - Dom-kopuła